Jak przygotować się do projektowania ogrodu?

Co jest potrzebne, aby powstał ogród? Niewątpliwie miejsce, w którym można go założyć. Jednak, jeśli chcemy abyśmy się w nim dobrze czuli niezbędne jest nasze przygotowanie, czyli przemyślenie wszystkich naszych potrzeb i możliwości dotyczących ogrodu. To my w końcu będziemy w tym ogrodzie przebywać, patrzeć na niego z okien, pielęgnować i to my w końcu za wszystko zapłacimy. Poniżej przedstawiamy pytania, na które warto odpowiedzieć na początku drogi projektowej.
   

Czy mamy aktualną mapę działki / terenu?

Projektant zieleni poprosi o nią już na samym początku. Najlepsza będzie mapa sporządzona przez geodetę z naniesionymi wszystkimi obiektami, nawierzchniami utwardzonymi i drzewami.

Do czego naprawdę potrzebny jest nam ogród?

To ważne, czy nasz ogród ma spełniać funkcje reprezentacyjne, czy ma być ogrodem naturalistycznym i nieść ukojenie. A może będą się tam bawić nasze dzieci i ważne żeby miały swoje przyjazne miejsce? Pamiętajmy, że możemy łączyć różne funkcje w jednym ogrodzie, dzieląc ogród na przestrzenie.

Ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu?

Jeśli jesteśmy kolekcjonerami roślin, którzy odpoczywają podczas dbania o rośliny, będziemy chcieli posiadać w ogrodzie gatunki efektowne i wymagające. Natomiast zapracowani inwestorzy z ulgą zaakceptują pomoc ogrodnika lub rośliny o minimalnych potrzebach pielęgnacyjnych.

Projekt ogrodu Białystok

Projekt ogrodu Białystok
Projekt ogrodu Białystok

O czym marzymy? Jaki jest ten nasz idealny ogród?

Czy to stara odmiana jabłoni z ogrodu babci, którą chcielibyśmy mieć w ogrodzie, szklarnia z pomidorami, czy biała altana- wszystkie ogrodowe marzenia są piękne i warte zrealizowania!

Jakim dysponujemy budżetem na stworzenie ogrodu?

Jest to bardzo ważne zagadnienie w procesie powstawania ogrodu, który jest kosztowny i często trwa latami. Nie bójmy się ambitnego planu. Projektant na pewno pomoże podzielić go nam na etapy, tak by umożliwić jego powstanie.

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nam jak najefektywniej wykorzystać pieniądze włożone w projekt ogrodu, a w konsekwencji w czas i wiedzę projektanta. Nie bójmy się pytać i szukać projektanta, który nas zrozumie i zagospodaruje ogród według naszych potrzeb i oczywiście z uwzględnieniem naszych marzeń!

Autor artykułu: Barbara Łukaszuk / Architekt | Pracownia Ogrody Świata Anna Mitrosz | http://www.ogrody-swiata.pl

Przeczytaj również:
Projektowanie ogrodów Białystok
Zakładanie ogrodów Białystok
Pielęgnacja ogrodów Białystok